Dzień bez Telefonu Komórkowego

Ile minut, godzin, a może dni wytrzymacie Państwo bez korzystania z telefonu komórkowego? Sprawi Wam to ogromny problem, czy może przyjdzie bez trudu. Dzisiaj jest znakomita okazja, aby się o tym przekonać. Otóż 15 lipca obchodzimy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To nietypowe święto zostało kilkanaście lat temu zainicjowane przez Internautów i rozpowszechnione przez portale internetowe.

Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Przed wyłączeniem urządzenia przypomnijmy sobie jednak najważniejsze fakty z życia telefonu komórkowego…

 1. Pierwszy prototyp telefonu komórkowego wykonała szwedzka firma Ericsson w 1956 roku. Telefon kształtem przypominał walizkę i ważył 40 kilogramów.(*)
 2. Motorola DynaTAC to nazwa pierwszego telefonu komórkowego wynalezionego przez Martina Coopera. Telefon zaprezentowany został 3 kwietnia 1973 na specjalnym pokazie w Nowym Jorku, jednak do sprzedaży wprowadzony został dopiero 10 lat później, w 1983 roku. Ważył 0,8 kilograma, miał wymiary cegły, można było zapisać w nim 30 kontaktów i rozmawiać maksymalnie przez 30 minut. Urządzenie kosztowało blisko 4000 dolarów.(**)
 3. Pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy odbył 3 kwietnia 1973 roku Martin Cooper, który zadzwonił tego dnia do dr. Joela S. Engela, swojego konkurenta.(***)
 4. Pierwszego SMS-a wysłał Neil Papworth z firmy Sema Group (dziś Mavenir Systems) do Richarda Jarvisa z Vodafone. Treść pierwszej wiadomości wysłanej 3 grudnia 1992 roku brzmiała: “Wesołych Świąt”.(****)
 5. W Polsce pierwsze modele telefonów komórkowych zaczęły się pojawiać w 1992 roku i były tak duże, że trzeba je było nosić w walizkach (tzw. cegły). Cena była adekwatna do gabarytów. Za najpopularniejszą Mobirę (dawna nazwa Nokii) model Cityman trzeba było zapłacić 1 800 dolarów, czyli prawie 20 milionów złotych! Mówimy tu oczywiście o cenie sprzed denominacji (po denominacji – 2 tysiące złotych).(*****)
 6. W 1992 w Polsce rozpoczęła działalność firma Centertel, dzięki której telefony komórkowe działały w sieci analogowej. Dopiero z upływem kilku lat pojawiła się w naszym kraju technologia cyfrowa (telefony GSM), oferująca znacznie lepszą jakość połączeń.
 7. Pierwszy smartfon wyprodukowany przez firmę IBM pojawił się w sprzedaży 16 sierpnia 1994 roku. Kodowa nazwa urządzenia to : “Angler”. Urządzenie miło aplikacje mobilne takie, jak: kalendarz, kalkulator, lista adresów i notatnik. (******)
 8. Nokia 1 100 i Nokia 1 110 to najlepiej sprzedające się telefony w historii (sprzedano ponad 250 milionów sztuk obu modeli).(*******)
 9. Falcon Supernova iPhone 6 Pink Diamond to najdroższy telefon świata, który kosztuje ponad 95 mln dolarów. Ma jeden, duży i rzadko spotykany kamień szlachetny w kolorze różowym oraz złotą obudowę. Na tańszą wersję telefonu z niebieskim diamentem musimy przeznaczyć już tylko 48 mln USD. (********)
 10. Japończycy uwielbiają swoje telefony, a szczególnie korzystanie z nich w trakcie kąpieli. Z tego przede wszystkim powodu aż 90% telefonów rynku japońskim jest wodoodprnych.
 11. Rzucanie telefonem komórkowym to międzynarodowy sport, który narodził się w 2000 roku w Finlandii. Do Księgi Rekordów Guinnessa wpisano wynik 110,42 metrów osiągnięty przez Driesa Feremansa w 2014 roku.(*********)
 12. Powołując się na dane z 2015 roku, należy uznać, że więcej ludzi zginęło w trakcie robienia selfie niż w wyniku ataku rekina. (**********)
 13. Telefobia to lęk przed prowadzeniem rozmowy telefonicznej i otrzymywaniem złych wiadomości.
 14. Nomofobia to lęk przed utratą kontaktu przez telefon komórkowy.
 15. Syndrom fantomowych wibracji to zaburzenie polegające na odczuwaniu wibracji telefonu w czasie gdy tak naprawdę telefon nie dzwoni.
 16. Smombie to uzależnienie od smartfonu ( skrót od sformułowania: smartphone zombie, czyli pieszy, który chodzi bardzo powoli, ponieważ ciągle sprawdza swój telefon).

(*) Telefon komórkowy, pl.wikipedia.org,

(**) Motorola DynaTAC, pl.wikipedia.org,

(***) tamże,

(****) Czy wiesz, że … czyli mobilne ciekawostki, komorkomania.pl,
(*****) Pierwsze komórki w Polsce kosztowały 20 milionów złotychi ważyły 4 kilogramy. Zobacz jak wyglądały, finanse.wp.pl,
(
******)9 faktów o telefonach komórkowych, mobirank.pl,

(*******) 21 ciekawostek o telefonach komórkowych/ ciekawostki.online,

(********) 5 najdroższych telefonów świata, tech.wp.pl,

(*********) 21 ciekawostek o telefonach komórkowych/ ciekawostki.online,
(
**********) tamże.

Zostaw komentarz