Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się wakacje. Jednocześnie 26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1987 roku.

Wielu młodych ludzi właśnie w okresie wakacyjnym po raz pierwszy sięga po środki odurzające. Większa swoboda, wyjazdy wakacyjne, brak kontroli rodzicielskiej oraz presja rówieśników sprzyjają pierwszym eksperymentom z narkotykami. Nastolatkowie z reguły nie zdają sobie sprawy z tego, że sięgając po alkohol lub narkotyki są o wiele bardziej narażeni na ryzyko uzależnienia niż osoby, które rozpoczynają zażywanie tych używek po ukończeniu 21 roku życia. Poza tym, młodzież często nie wie, jakie substancje spożywa. 15 lipca 2020 roku Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie o pojawieniu się na terenie Polski bardzo niebezpiecznego narkotyku – etazenu (z grupy opioidów). Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne i dużą siłę działania (60 razy mocniejszy niż morfina).(*)

W obliczu tych zagrożeń szczególną rolę odgrywają rodzice. Budowanie bliskiej relacji z dzieckiem, rozmowa o codziennych radościach i troskach oraz zapewnienie rodzicielskiego wsparcia może zapobiec wielu tragediom. Niech Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii przypomina wszystkim rodzicom o tym, jak ogromną rolę mogą odegrać w zapobieganiu narkomanii.

(*) Ostrzeżenie publiczne – bardzo niebezpieczny narkotyk – etazen!, www.gov.pl.

Zostaw komentarz